Bebeklere Güneş Kremi Sürülür mü?

admin 16 Eylül 2016 Yorum Yapılmamış
bebeklere-gunes-kremi-surulur-mu

Yaz aylarında, yetişkinler olarak güneşin yakıcı etkisinden korunmak için güneş kremlerine başvuruyoruz. Çoğu zaman bu güneş kremleri bizim için bile yeterli olmayıp yanıklara sebep oluyor. Yetişkinler için bile yeterli olmayan güneş kremleri bebeklerde etkisini daha da azaltıyor. Bebeklerin cildi daha hassas yapıda oldukları için güneş kremini emmekte zorluk yaşanabiliyor. Üstüne bir de kremlerin içerdiği katkı maddeleri göz önüne alındığında bebeklerin sağlığını tehdit eder hale geliyor.

6 aydan küçük bebekler için uzmanlar güneş kremini kesinlikle önermiyor. 6 aydan büyükler için ise 30-50 faktör arası koruyucu kremler tavsiye ediliyor. Güneş kremlerinin koruyucu etkisi ne kadar fazla olursa olsun hassas tenli bebekleri yeterince koruyamaz. Güneşten korunmayan ciltte yanıklar meydana gelir. Hatta bu yanıklar ileri ki yaşlarda cilt kanserine davetiye çıkarıyor.

Güneş kremi kullanmak yerine bebeğinizi güneşin etkilerinden koruyacak yöntemler bulmaya çalışın. Örneğin bebeğinizi mümkün olduğunca güneşe çıkarmayın. Deniz kenarı gibi sıcak alanlarda iken güneş şemsiyesiyle güneşten koruyun. Şapkası ile başını ve boynunu koruyun. Giydirdiğiniz giysiler de bebeğin tenini oldukça etkiliyor. Mümkün olduğunca uzun kollu, bebeğin tenini kapatacak giysiler giydirmeye çalışın. Fakat bu giysilerin hava alan, terletmeyen yapıda olması çok önemlidir.

Sıcak ve güneşli havada bebeklerin vücudu su kaybına uğrar. Eğer emziriyorsanız güneşe çıkmadan önce emzirmeyi ihmal etmeyin. Bol sıvı tüketmesine özen gösterin. Tüm bu yöntemlerle en azından ilk 6 ay boyunca güneş kremi kullanmadan bebeğinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

Bir önceki Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir? başlıklı yazımızı okuyarak, bebeklerin tırnak kesiminde püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir