Diyabet Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Farkedilir?

admin 28 Ağustos 2016 Yorum Yapılmamış
diyabet-belirtileri-nelerdir-ve-nasil-farkedilir

İnsan vücudunda midenin arka yüzünde yer alan pankreas adı verilen beze salgılan birden fazla hormon bulunmakta ve bu hormonlardan birisine de insülin adı verilmektedir. İnsülin hormonu görevini yerine getiremeyip doğru bir şekilde salgılanamadığı takdirde, vücuttaki hücrelerin enerji ihtiyacını karşılayabilmek için mevcut glukoz salınımını hücrelere yapmamakta ve bu glukoz kana karışmakta, kandaki bu fazla şeker de bir zehir etkisi göstererek vücuttaki diğer hücrelere ciddi zararlar vermektedir.

Bir diğer ismi şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, irsî (kalıtsal) bir hastalık olabileceği gibi, çevresel nedenlerden dolayı yaşam sürecinde sonradan da edinilebilmektedir. Bu hastalık daha birçok hastalık gibi tanı koyma aşamasında birtakım belirtileri beraberinde getirir.

Diyabet belirtileri nelerdir?

  • Vücutta oluşan yara ve sıyrıkların iyileşme süresinin uzun olması
  • Normalden fazla idrara çıkma isteği buna bağlı geceleri uyku sorunu
  • Sürekli sıvı tüketimi, çok fazla su içmek
  • İştahın fazla olması
  • Gün boyu halsiz ve yorgun hissetmek, sürekli uyuma ihtiyacı duymak
  • Net görememe, göz problemleri
  • Cildin kuruması

Diyabet nasıl fark edilir?

Akrabalarında şeker hastalığı olanların diyabete yakalanma olasılığı daha yüksek olmakla birlikte aynı zamanda, yüksek tansiyon problemi olanlar, vücut yağ oranı yüksek olanlar, çok hızlı yemek yiyenler ve çok fazla hareket etmeyen bireyler bu hastalığa yakalanabilmektedirler. Unutmamak gerekir ki diyabet hastalığında risk taşıyanlar sınıfında yaş da önemli bir faktördür. Bu hastalın tanısının konulmasında yukarıda saymış olduğumuz belirtiler dikkate alınarak bir uzmana başvurmak gerekmektedir. İdrar ve kandan alınan tahliller ile hastalık tespit edilmekte ve buna istinaden de doktorun öngördüğü tedavi sürecine gidilmektedir.

Bir önceki, Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? başlıklı yazımızda, ağız kokusundan şikayetçi olanlar için yardımcı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir