Evlilikte Yapılan Hatalar Neler?

evlilikte-yapilan-hatalar

Evlilik toplumumuzda ciddi bir kurum olarak görülmekte ve bu nedenle de kişiler üzerinde ciddi baskılar uygulamaktadır. Hal böyle olunca da bu baskılar evlilik hayatı içerisinde strese, hatalara ve hatta sonucunda boşanmalara varan tartışmalara yol açmaktadır. Evlilik kararı alındığı andan itibaren başlayan süreç giderek artan bir baskıya ve peş peşe hatalara neden olmaktadır. İşte evlilikte yapılan bazı hatalar;

  • Evlilikte yapılan en büyük hatalardan bir tanesi evliliği topluma mal etmek ve sürekli toplumun, akrabaların ve arkadaş çevresinin memnun edilmesini sağlamak üzerine kurmaktır. Çiftler flört dönemlerinde olduğu gibi birbirlerini mutlu etme, birlikte mutlu olabilme amaçlarını evliliğe karar verdikleri andan itibaren kaybetmekte ve herkesi bu karara müdahil etmektedir. Bu da beraberinde sorunları getirir. Çiftler birlikte mutlu bir yaşam sürmeyi amaçlayarak hanelerine başkalarının müdahalesini ve yorumlarda bulunmalarını engellerse sorunların büyük bölümü ortadan kalkacaktır.
  • Evliliklerde yapılan hatalardan bir diğeri ise dengeyi sağlayamamaktır. Burada bahsettiğimiz denge kişilerin özel yaşamları ve bireysellikleri ile alakalı olan dengedir. Çiftler bu konuda iki temel hata yapmaktadır. Birincisi aşırı rahatlık, ikincisi aşırı kısıtlama.
  • Aşırı rahatlık çiftlerin evliliğin tüm sorumluluklarını unutarak tamamen bağımsız bir hayat yaşamaları ve birbirlerine karşı olan hiç bir sorumluluklarını yerine getirmemesi durumudur. Bunu taraflardan biri yapıyor ise sıkıntılar kısa sürece içerisinde büyük kavgalara ve boşanmalara yol açar. Her iki tarafta aynı sorumsuz ve rahat bilinç ile hareket ediyorsa bir süre sonra evlilikleri anlamını zaten yitirecek ve kendilerini bundan uzaklaştırmak isteyeceklerdir.
  • Aşırı kısıtlama durumu ise çiftlerden birinin yada her ikisinin de bireysel hayatı unutup sadece birbirlerinin hayatlarına odaklanmaları, hayata dair bütün kişisel bağlarını arkadaşlıklarını hobilerini, aktivitelerini bir kenara bırakarak ev içerisinde kapalı bir hayat sürmeleridir. Bu durumda cicim ayları dediğimiz süreç bittiğinde sıkıntı yaratmaya başlayacak ve çiftler düştükleri boşlukta birbirilerini suçlayarak evliliklerini tartışmalarla dolu bir hale getireceklerdir.
  • Evlilikte yapılan bir diğer hata ise insanların zevklerinin farklı olduğunun ayırdına varmamak. Unutmayın sırf siz seviyorsunuz yada sevmiyorsunuz diye eşinizde sizinle aynı duyguları paylaşmak zorunda değil. Dalga geçmek, hor görmek, aşağılamak gibi yollarla eşinizin zevklerini kınamayın. Saygı duyun ve hatta yapabiliyorsanız ona eşlik edin.
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir