Gebeliğin 33.Haftasının Önemi

admin 21 Ağustos 2016 Yorum Yapılmamış

33h

Gebelikte 33.hafta bebeğiniz hala kilo almaya devam ediyor ve yaklaşık olarak 1800gr, boyu ise yaklaşık 43cm. Bu büyüklükteki bir bebeğe sahip annelerin karınlarındaki su seviyesi azami seviyeye yükselir bu yüzden bu hafta vurmaları daha şiddetlidir. Antikorlar sizden küçüğünüze geçer bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacak. Bebeğin kemikleri gelişmektedir ve eski halinden epey uzaklaşmıştır. Kafa tasındaki kemiklerin henüz gelişmemiş olması onlara hareket izni veriyor ve doğum kanalından rahat bir şekilde geçmelerine imkân tanıyor ve kafadaki kemikler birkaç sene kaynamayacak ve bu yüzden beyni çocukluğu boyunca gelişim gösterecektir.

Gebelikte 33.hafta bebeğiniz gitgide daha hızlı kilo almaya başlıyor ve yeri daha da daralıyor bu yüzden rahat hareket edememeye başlıyor. Kemik yapısı tamamen oluşmaya başladı ve hızla gelişiyor, bebeğiniz bu dönemi genellikle uyuyarak geçirir. Akciğerleri artık gelişmiştir ve artık kendi kendine nefes almaya başlayabilir.

Annedeki Değişimler:

Bu dönemde annede genellikle mide yanması görülür bu durumlarda süt ve ürünlerini tüketmelisiniz. Baharatlı ve acı yemeklerden de oldukça uzak durmaya çalışın. Genellikle bu dönemlerde annelerde idrar problemi yaşanır bu problem gayet normaldir, hapşırırken, kahkaha atarken ve öksürürken görülen bir problemdir. Tutulmalar olabilir bu normaldir fakat tutulmalarda bir ağrı hissediyorsanız yada hissederseniz kesinlikle doktorunuza başvurmayı unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir