Kemik Erimesi Tedavisi ve Belirtileri

admin 19 Aralık 2016 Yorum Yapılmamış
kemik-erimesi-tedavisi-ve-belirtileri

Kemik erimesi bir diğer adı osteoporozdur. Kemik erimesi ülkemizde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Geçmişte yaşlı insanlarda görülürken günümüzde kemik erimesinin yaş sınırı biraz daha düşmüştür. Kemik erimesi kemikteki kalsiyum mineralinin azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Osteoporozlu hastaların kemik yapıları güçsüzleşir. Darbelere karşı direnç gösteremez hale gelirler. Bu hastalık genellikle 40 – 45 yaştan sonra başlar. Osteoporozu büyük bir sorun haline getiren en önemli sebep kemiklerin hastalığın ilerlemesi ile beraber kırılmasıdır.

Bu kırılmalar en çok kaburgalarda , omuzlarda , el bileğinde ve kalçada olur. Kemik erimesinin belirtileri boyunda , sırtta ve belde ağrıların olmasıdır. Hastalığın ilerlemesi durumunda boyda kısalma oluşur. Öne doğru eğilmiş ve kamburlaşmış bir vücut görüntüsü oluşur. Kemiklerde çok sert olmayan darbelere karşı bile kırılmalar görülür. Kemiklerde hassasiyet meydana gelir. Vücutta şekil bozuklukları ortaya çıkar ve kişide dengede durma zorlaşır. İlerledikçe hasta hareketsizleşir ve yatalak olabilir. Kemik erimesinin en iyi tedavisi güneş ışığıdır. Çünkü güçlü kemikler için D vitamini almak gerekir. D vitamini de en fazla güneş ışınlarında bulunur. Bu yüzden güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde günde 10 – 15 dakika güneşlenmek gerekir. Protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edilir. Ancak çok aşırı protein almakta doğru değildir. Çünkü fazla protein atılırken kalsiyum da atılır. Kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Kafein kalsiyumun emilimini azaltır. Peynir ,süt ve yoğurt beslenme programında olması gereken en önemli yiyecek ve içeceklerdendir. Ayrıca posalı gıdalarda kalsiyum emilimini engellediği için kalsiyum açısından zengin bir besin tükettiğinizde posalı yiyecek yememenizi öneriyoruz.

Yaşlanmayı beklemeden bu şekilde dengeli beslenerek kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz. Güneşin o muhteşem yararından bol bol faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Proteinli ağırlıklı beslenerek hem fazla kilo almanın önüne geçmiş olursunuz hem de kemik erimesiyle karşı karşıya gelmezsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir