Muğla Gezilecek Görülecek Yerler

admin 28 Ekim 2016 Yorum Yapılmamış
mugla-gezilecek-gorulecek-yerler

Muğla , gerek tatil gerekse doğal güzellikleri bakımından oldukça dikkat çeken iller arasındadır. Tatil denince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla pek çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Muğla ili Bodrum, Marmaris: Datça ve Dalaman olmak üzere oldukça bilinen ilçelere sahiptir.

Marmaris; Muğla ‘nın tatil gözdelerinden birisidir. Marmaris gerek doğal güzellikleri gerekse eşsiz ve dikkat çeken sahilleri ile ilk sırada yerini almaktadır. Marmaris ayrıca ülkemizin en çok turist alan yeridir. Marmaris te bulunulduğunda gezilecek oldukça fazla yer bulunmaktadır. Marmaris gündüz çarşısı ile gece de eğlenceli ve canlı hayatı ile dikkat çekmektedir. Kalabalıktan uzak bir tatil planlanmış ise Marmarisin birbirinden huzurlu ve sakin koylarında daha rahat ve sakin tatil geçirmekte mümkündür. Kız kumu, kumlubük ve sedir adası Marmarise yolu düşen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden sadece bazılarıdır.

Bodrum; tatil denince akla gelen ikl yerlerden birisidir. Bodrum eşsiz ve berrak denizi ve birbirinden sakin koyları ile doğa deniz, kum ve güneş sever tatilcileri beklemektedir. Bodrumun koyları arasında Gümüşlük, Yalıkavak ve Bitez görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Datça; genellikle insanların fazlaca yaşamadığı daha sakin ve daha sessiz bir yer olarak bilinmekle birlikte yaz aylarında Datça nüfusu neredeyse 2-3 katına kadar çıkmaktadır. Datçaya gelen misafirler doğal güzellikleri bakımından bu bölgeye hayran kalmaktadırlar. Datça merkez ve Eski Datça olarak gezilebilir. Özellikle Eski Datça bölgesinde oldukça eski antik kentler bulunmaktadır.

Fethiye; özellikle yamaç paraşütü denince akla gelen Fethiye doğal güzellikleri ile dikkat çektiği kadar bu bölgede bulunan antik kentler ile de dikkat çekmektedir. Ölüdeniz, kelebekler vadisi, çalış plajı Fethiye de görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Fethiye çarşısı ile de gece ve gündüz dikkat çeken kalabalık ve hareketliliğe sahiptir. Akyaka Gökova, Muğla da pek bilinmeyen yerlerden birisi olmakla beraber bu bölgede artan su sporları ve çekilen diziler sayesinde son zamanların gözde tatil mekanlarından birisidir. Gökova bir yanda deniz diğer yanda yeşillik bulundurması bakımından oldukça eşsiz yerlerden birisidir. Muğla ‘ya gelindiğinde ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Muğla’ da gezilecek tarihi yerler

Milas Ulu Cami; Milas ta bulunan bu cami 1378 yılında Ahmet Gazi tarafından inşa ettirilmiştir. Bu nedenle caminin ismi Ahmet Gazi Cami olarak da bilinmektedir. Milas ta bulunan en eski camii olması bakımından görülmelidir.

Konakaltı Hanı, Muğla merkezde bulunan bu han 19. yüzyıldan kalma eserler arasındadır. Eskiden sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapması bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bu yönden görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yağcılar Hanı; 1239 yılında Osmanlılar zamanından kalma bu han Muğla merkezde bulunmaktadır. Han yapıldığı zamanlarda Muğla’nın ticaret merkezleri arasında yer alması bakımından da oldukça önem taşımaktadır. Hana belli dönemlerde eklemeler yapılmıştır. Yağcılar Hanı günümüzde artık iş merkezi olarak kullanılmaktadır.

Bodrum Yel Değirmenleri; Ortaçağdan kalma bu değirmenler günümüzde oldukça dikkat çeken yapılar arasındadır. Burada bulunan yel değirmenleri 18. yüzyılda inşa edilmiş olup 1970 yılının sonunu kadar aktif olarak kullanılmıştır. Bodrumda bulunan yel değirmenleri Bodrum ve Gümbet tepelerinde yer almaktadır. Bodruma gelindiğinde görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Letoon Antik Kenti; Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Ege bölgesinin bilinen büyük antik kentleri arasındadır. Letoon antik kentinin yapılan araştırmalar sonucunda M.Ö 7. yüzyıla kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca antik kent o dönemden günümüz pek çok mitolojik olaya ve söylentilere konu olmuştur. Bu bakımdan Muğla’ ya gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir